اگر می خواهید شکم گنده شوید حتما اینکارها را انجام دهید!

کی از اولین سؤالاتی که در مهمانی‌ها و یا در مطب‌ها از کارشناسان و متخصصان تغذیه پرسیده می‌شود این است که چه کنیم تا شکممان کوچک‌تر شود و یا این که چرا شکممان هر روز بزرگ‌تر می‌شود؟ اگر این مسئله مشکل شما هم هست، خواندن این مقاله را از دست ندهید.
  • در این مطلب تصمیم داریم 7 عادت که موجب بزرگ‌تر و یا بهتر است بگوییم چاق شدن شکم می‌شود را برایتان ذکر نماییم:

1- نوشیدن نوشابه‌های گازدار به طور منظم

اگر نمی‌توانید روزتان را بدون قورت دادن یک یا دو قوطی نوشابه سپری کنید باید بدانید که با بدنتان مهربان نیستید. بر طبق تحقیقات، مصرف یک یا دو قوطی نوشابه در طول روز موجب می‌شود که دور کمر شما 5 برابر سریع‌تر از کسانی که در طول هفته به ندرت از این نوشیدنی‌ها مصرف می‌کنند، اضافه شود. دلیل آن هم این است که شکر موجود در این نوشابه‌ها موجب افزایش ولع شما نسبت به غذا خوردن و در نتیجه مصرف غذای بیشتر در طول زمان صرف غذا می‌شود.

مصرف نوشابه‌های رژیمی یا به اصطلاح دایت هم چندان بهتر از این‌ها نیست؛ زیرا این نوشیدنی‌ها حاوی شیرین کننده‌های مصنوعی هستند که موجب افزایش اشتهای شما به همان اندازه‌ی نوشابه‌های حاوی قند می‌شوند.

اگر می خواهید شکم گنده شوید حتما اینکارها را انجام دهید!

بنابراین اگر واقعاً دلتان می‌خواهد که به همراه غذایتان یک نوشیدنی مطبوع بنوشید بهتر است که از یک اسموتی سالم که ترکیبی از میوه‌های مختلف است و یا آب به همراه لیمو و نعنااستفاده نمایید؛ این طوری مواد مغذی مفیدی را نیز به بدنتان رسانده‌اید. در حالی که نوشابه‌ها فقط موجب افزایش وزن بدون دریافت مواد مغذی می‌شوند.

2- استفاده از بشقاب‌های بزرگ هنگام غذا خوردن

فرقی نمی‌کند کجا غذا می‌خورید در منزل، مهمانی و یا رستوران؛ از بشقاب‌های کوچکتری استفاده نمایید. در یک نظرسنجی که در بین افراد چاق انجام شد مشخص شد که این افراد بشقاب‌های بزرگ‌تر را به بشقاب‌های کوچک و متوسط ترجیح می‌دهند. حال ببینیم چرا بشقاب بزرگ‌تر موجب چاقی شکمی می‌شود؟ ساده است. وقتی شما یک فضای بزرگتری در اختیار دارید تمایل به مصرف بیشتر از نیاز بدنتان پیدا می‌کنید و این امر نیز موجب ذخیره‌ی بیشتر چربی در بدن و به تبع آن، در شکم می‌شود. برای جلوگیری از این واکنش‌های زنجیره‌ای نامطلوب به این نکته توجه کنید که از بشقاب‌های کوچک‌تر استفاده کنید و برای بار دوم هم آن را پُر نکنید اگر واقعاً نیازی به آن ندارید.

3- دیر شام خوردن

این درست است که بدن شما قادر است مقداری چربی را در طول خواب بسوزاند اما نه هنگامی که با معده‌ی پُر به رختخواب می‌روید.

گذشته از ایجاد چاقی شکمی، دیر شام خوردن و با معده‌ی پر به رختخواب رفتن موجب سوء هاضمه و افزایش خطر ابتلا به رفلاکس معده خواهد شد؛ چرا که دیگر جاذبه‌ی زمین آن قدری نیست که غذای شما را از معده به سمت پایین بکشد. برای پیشگیری از این شرایط حجم کمی از غذا را برای شامتان در نظر بگیرید و حتماً آن را حداقل سه ساعت قبل از اینکه به رختخواب بروید میل کنید. اگر هم خیلی گرسنه شدید به مصرف مقدار کمی میوه و یا یک لقمه‌ی کوچک نان و پنیر اکتفا کنید.

4- غذا خوردن هنگامی که ناراحت، عصبانی و یا غمگین هستید

آیا شما هم از آن دسته افرادی هستید که در زمان اوج احساسات بدون فکر غذا می‌خورند؟ دفعه‌ی بعدی که این احساسات به سراغ شما آمد، سعی کنید قبل از این که یک همبرگر بزرگ و یا یک بسته سیب زمینی سرخ کرده را تمام کرده باشید، دست از این کار بکشید. خوردن از روی احساسات کمکی به بهبودی شما نمی‌کند و مشکلتان بیشتر خواهد شد. هر کار دیگری که می‌توانید انجام دهید تا این عادت خوردن زمانی که ناراحت هستید ترک شود این عادت منجر به افزایش چاقی شکمی خواهد شد. بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید همان نوشیدن یک لیوان آب است. از دیگر راهکارهای مفید می‌توان به حرف زدن با یک دوست و یا پیاده‌روی و یا هر فعالیتی که خوردن در آن نباشد اشاره کرد. با این کار از شر کالری‌های اضافی در زمانی که دچار احساسات شده‌اید در امان خواهید بود و این برای خانم‌ها مخصوصاً، بسیار حائز اهمیت است.

اگر می خواهید شکم گنده شوید حتما اینکارها را انجام دهید

5- مصرف بیشتر غذاهای کم چرب

برخی از مردم تصور می‌کنند که مصرف غذاها و نوشیدنی‌های با چربی بالا منجر به ذخیره‌ی چربی بیشتر در ناحیه‌ی شکم می‌شوند، اما حقیقت این است که چربی‌های تک اشباع نشده برای شما بد نیستند. غذاهای مانند آووکادو، روغن زیتون و دانه‌های خوراکی به خوبی باعث از بین بردن چربی‌های شکمی می‌شوند. اتفاقاً باید احتیاط بیشتری در مصرف مواد غذایی کم چرب صنعتی داشته باشید چرا که کارخانجات اغلب به این مواد غذایی شکر اضافه می‌کنند و شما می‌دانید که مصرف شکر بیشتر برابر است با افزایش انسولین و به تبع آن افزایش بیشتر ذخیره‌ی چربی در بدن و مخصوصاً شکم. از طرفی تحقیقات نشان داده است که برخی افراد وقتی یک محصول رژیمی را مصرف می‌کنند، معمولا به خودشان اجازه می‌دهند که مقدار بیشتری از آن را استفاده کنند و اغلب کالری بیشتری دریافت می کنند.

6- محروم کردن خود از خواب

ایده‌آل این است که افراد بزرگسال 7 تا 9 ساعت خواب در هر شب داشته باشند. هنگامی که شما نتوانید یک خواب خوب داشته باشید، سطح کورتیزول (هورمون استرس) در شما بالا می‌رود و این موجب می‌شود که ولع شما نسبت به دریافت مواد غذایی شیرین افزایش یابد. بدین ترتیب رهایی از چربی شکمی برای شما که عادت به خواب کافی منظم ندارید کار بسیار سختی خواهد شد. برای حفظ سطوح طبیعی هورمون استرس، کورتیزول، تلاش کنید تا هر شب به اندازه ی کافی بخوابید. بدین ترتیب شما می توانید با متعادل نگه داشتن سطح هورمون کورتیزول، تولید هورمون لپتین، که یک هورمونی است که اشتهای شما را کنترل می‌کند، افزایش دهید.

7- دریافت ناکافی پروتئین در رژیم غذایی معمولتان

آیا شما خودتان را از دریافت غذاهای غنی از پروتئین محروم کرده‌اید؟ به طور کلی، افراد بزرگسال و سالم باید 20 تا 25 گرم پروتئین در هر وعده‌ی غذایی میل کنند؛ هر چند این مقدار به سطح فعالیت و اندازه‌ی بدن شما بستگی دارد.مردان به طور خاص باید روزانه 10 گرم پروتئین بیشتر با هر وعده‌ی غذایی‌شان دریافت کنند تا از سلامت کامل برخوردار شوند. با افزایش دریافت پروتئین شما می‌توانید تعادل قند خون خود را با کاهش سطح انسولین حفظ نمایید و بدین ترتیب سرعت سوخت و ساز بدنتان را بالاتر ببرید.

اگر می خواهید شکم گنده شوید حتما اینکارها را انجام دهید
علاوه بر این پروتئین به کنترل هورمون‌هایی که موجب افزایش اشتهای شما می‌شوند، کمک می‌کند؛ بنابراین شما به طور طبیعی کمر باریک‌تر خواهید شد. برای دریافت پروتئینِ بیشتر می‌توانید این مواد غذایی را در وعده‌های غذایی تان بگنجانید: پنیر ریکوتا، بوقلمون، مرغ بدون پوست، ماهی آزاد و تخم مرغ‌ها. این‌ها بهترین‌ها هستند زیرا با این که پروتئین بالایی دارند حاوی چربی کمی هستند؛ همان ترکیباتی که برای کوچک کردن میان تنه‌ی شما مناسبند.

با این توضیحات، شما آماده‌اید تا یک بدن روی فرم‌تر داشته باشید با شکمی صاف. توجه داشته باشید که با ترک این 7 عادت نادرست هم شکمی کوچک‌تر خواهید داشت و هم بدنی سالم‌تر.

منبع: تبيان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *