خانه تیزنو؛ قدیمی ترین خانه تاریخی دزفول

خانه تیزنو؛ قدیمی ترین خانه تاریخی دزفول

خانه های بسیار قدیمی و زیبایی در کشور عزیزمان ایران وجود دارد که تماشای آن ها علاوه بر لذت بردن از زیبایی ها و شکوه آن ها، ما را با تاریخ کهن و معماری باستانی کشورمان در دوره های مختلف آشنا می کند. در مطالب قبلی همگردی با برخی از این خانه های قدیمی آشنا شدید. در این بخش قصد داریم یکی دیگر از این خانه ها را به شما معرفی کنیم. این خانه در دزفولقرار داشته و به نام مالک آن، با نام خانه تیزنو دزفول شناخته می شود. در ادامه این مطلب با ما باشید تا با  تاریخچه ی خانه تیزنو و پلان خانه تیزنو دزفول آن بیشتر آشنا شوید.

خانه تیزنو در شهرستان دزفول

دزفول یکی از شهرهای استان خوزستان می باشد که در بخش جنوب غربی کشورمان واقع شده است. خانه تیزنو دزفول یکی از قدیمی ترین خانه های این شهر است که گفته می شود قدمت آن به دوران صفویه برمی گردد. تیزنو، نام مالک این خانه بوده است از این رو این خانه به این نام شناخته می شود.
خانه ی تیزنو در میدان اصلی محله ی قلعه در دزفول بنا شده و در ضلع شرقی این میدان قرار دارد. ورودی این خانه در ضلع غربی این بنا و در مجاورت حوزه ی علمیه ی معزی واقع شده است. بنای اصلی این خانه در دوره ی صفویه احداث گردیده، اما در دوره های قاجار و  پهلوی بازسازی های عمده ای روی آن انجام گرفته است.

پلان خانه تیزنو دزفول

خانه ی تیزنو دارای ۸ در ورودی می باشد. در قسمت ورودی بنا و در دو طرف سر در ورودی آن، مانند خیلی از خانه های قدیمی، سکوهای کوچکی برای استراحت رهگذران قرار داده شده است. به این سکوها خواجه نشین گفته می شود. پس از وارد شدن به خانه، وارد هشتی می شویم. هشتی فضای مسقف و چندضلعی است که به عنوان ورودی بخش های مختلف خانه مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر آن باعث می شود تا فضای درون خانه از بیرون خانه پنهان مانده و غریبه ها در صورت باز بودن درب منزل، نتوانند داخل خانه را ببینند. در حقیقت هشتی مانند لابی خانه های امروزی عمل می کند. افرادی که وارد خانه می شدند می توانستند در آن محل منتظر بمانند تا میزبان اجازه ی ورود آن ها به خانه را بدهد.

خانه تیزنو؛ قدیمی ترین خانه تاریخی دزفول
ایوان مرکزی، غلام گردش، شبستان و شوادون بخش های دیگری از این خانه هستند که با توجه به نکات زیست محیطی و روش زندگی مردم این منطقه ساخته شده اند. نمای خانه نیز به صورت قوس های رومی و پنج و هفت تزیین شده که با توجه به تنوعی که در طراحی آن به کار رفته ظاهر و نمای ساختمان زیبایی و شکوه خاصی پیدا کرده است و همین باعث تفاوت آن با دیگر ساختمان های مشابه آن شده است. در ساخت این بنا نیز از مصالحی مانند آجر و خشت استفاده شده است.
سقف هشتی رسمی بندی و کف هشتی به صورت قلوه سنگ رودخانه ای کار شده است. پس از عبور از هشتی به بخش حیاط اصلی خانه می رسیم. این حیاط مانند حیاط خانه های قدیمی دارای حوض و باغچه و گل و گیاه می باشد. تعدادی ایوان در اطراف حیاط خانه دیده می شوند که برای ورود به آن ها باید از پله ها بالا رفت. در هریک از ایوان ها نیز تعدادی اتاق ساخته شده است که دارای ارسی های زیبا و درهایی با شیشه های رنگی می باشند. غلام گردش نیز بخشی از خانه می باشد که برای رفت و آمد خدمتکاران خانه در نظر گرفته شده است. این بخش در کنار ایوان ها قرار دارد.

خانه تیزنو؛ قدیمی ترین خانه تاریخی دزفول
فضای اصلی خانه دارای یک ایوان اصلی در طبقه ی همکف و دو ایوان فرعی در طبقه ی اول می باشد. کف حیاط نیز با آجرهایی با اندازه ی ۲۰*۲۰ سانت پوشیده شده است.
زیباترین بخش این خانه طاق های آن می باشند که با آجرچینی های زیبایی طراحی شده و تنوع فوق العاده ای دارند. شیشه های ارسی رنگارنگ کار شده نیز نمای زیبایی در خانه ایجاد کرده است.
خانه ی تیزنو اکنون به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری شهر دزفول مورد توجه بوده و در حال حاضر نیز به عنوان اداره میراث فرهنگی این شهر مورد استفاده قرار می گیرد.

همگردی

فروش دامنه موتوری motoree.ir فروش دامین موتوری MOTOREE.IR با قیمت ویژه
تبلیغ بنری ارزان در سایت آبرنگ abrange.ir ، تبلیغات در سایت آبرنگ abrange.ir

درباره آبرنگ

خودم هستم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *