زنبور رباتیک دانشگاه هاروارد

محققان دانشگاه هاروارد از سال ۲۰۱۳ در حال کار بر روی ربات‌های زنبوری هستند و به تازگی ربات جدیدی ساخته‌اند که می‌تواند علاوه بر پرواز در محیط‌های آبی هم حرکت کند.

در حال حاضر شکل ظاهری نهایی “زنبور رباتیک”(RoboBee) دانشگاه هاروارد دیده نشده است. دانشگاه هاروارد این پروژه را از سال ۲۰۱۳ آغاز کرده است و در سال ۲۰۱۶ یک نمونه از این ربات‌ها را تولید کرد که می‌توانست همانند حشرات بر روی دیوار کاملا عمودی بایستد.

در ادامه تلاش‌های محققان این دانشگاه، آنها موفق شدند رباتی بسازند که می‌تواند در محیط‌هایی مانند دریاچه‌ها کاوش کرده و مجددا از سطح آب پرواز کنند.

شاید چنین حرکتی بسیار ساده به نظر برد اما از نظر فنی ابدا اینگونه نیست.

برای ربات کوچکی به ابعاد دو سانتی‌متر و به وزنی کمتر از یک پنجم وزن یک سکه شیرجه زدن در آب و پرواز مجدد از سطح آب به هیچ عنوان راحت نیست. شنا کردن در آب برای این ربات ماننده شنا کردن در محیط مانند شربت غلیظ و یا عسل و جدا شدن از سطح آب به منزله شکستن یک دیوار آجری است.

برای حل این مشکلات محققان موسسه “ویس”(Wyss) در دانشگاه هاروارد یک مکانیسم مناسب برای مناسب برای پرواز از آب به هوا طراحی کردند.

زنبور رباتیک RoboBee دانشگاه هاروارد-3

این کار با بررسی وضعیت حشرات و همچنین انجام آزمایش‌های متعدد انجام شد و محققان فرکانس ۲۲۰ تا ۳۰۰ هرتز را برای پرواز تعیین کردند و برای حرکت در آب نیز فرکانس ۹ تا ۱۳ هرتز تعیین شده است.

برای غلبه بر فشار سطح آب یک سامانه دو مرحله‌ای طراحی کردند که ابتدا آب را در یک محفظه شناور در زیر ربات جمع‌آوری می‌کند. یک صفحه الکترولیت در این محفظه قرار دارد که آب را به هیدروژن‌اکسید تبدیل می‌کند که با یک جرقه‌زنی کوچک اکسید هیدروژن قابل احتراق را احیا کرده و آن را به سوخت تبدیل می‌کند تا انرژی لازم برای جدا شدن از سطح آب را برای ربات فراهم ‌کند.

از این ربات‌ها می‌توان در محیط‌های مختلف برای عملیات‌های جستجو نجات و حتی عملیات‌های جاسوسی استفاده کرد.

engadget-isna

فروش دامنه موتوری motoree.ir فروش دامین موتوری MOTOREE.IR با قیمت ویژه
تبلیغ بنری ارزان در سایت آبرنگ abrange.ir ، تبلیغات در سایت آبرنگ abrange.ir

درباره آبرنگ

خودم هستم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *