به نظر شما دومین شهر گران ایران کدام شهر است؟

 رئیس شورای اسلامی شهر همدان گفت: براساس بررسی های صورت گرفته شهر همدان پس از تهران گران ‌ترین نقطه کشور به لحاظ زمین و املاک است.

به نظر شما دومین شهر گران ایران کدام شهر است؟

رضا میرزایی دوشنبه شب در جمع خبرنگاران اظهار کرد: افزایش جمعیت و مهاجرت انبوه از سایر شهرها و استان های همجوار سبب شده تا همدان در ۱۰ سال اخیر با افزایش چشمگیر اجاره بها و قیمت خرید و فروش مسکن مواجه شود.

دومین شهر گران ایران : رئیس شورای اسلامی شهر همدان گفت: براساس بررسی های صورت گرفته شهر همدان پس از تهران گران ‌ترین نقطه کشور به لحاظ زمین و املاک است.

وی دلیل بوجود آمدن این وضعیت را جدا شدن ۱۵ هکتار از حریم شهر همدان در ۱۲ سال قبل عنوان کرد و گفت: این مساله باعث کوچک شدن محدوده شهر همدان و تراکم جمعیت در حاشیه ها شد.
میرزایی بیان کرد: کسر شدن این میزان هکتار مغایر با سیاست کلانشهر شدن همدان بوده و اکنون نیز محدودیت هایی برای مدیریت شهری ایجاد کرده است.
وی با تاکید بر بازگشت ۱۵ هکتار جدا شده به حریم شهری گفت: این نیاز باید از طریق کمیسیون ماده پنج به مسوولیت معاون استاندار ، مسکن و شهرسازی و ۱۰ دستگاه اجرایی پیگیری شود تا بتوان مجوز لازم از سوی شورای عالی معماری و شهرسازی کشور را اخذ کرد. 
وی خاطرنشان کرد: هم اکنون بین ۱۵ تا ۲۵ درصد از سکونتگاه های غیر مجاز نقاط حاشیه با تراکم یک سوم از جمعیت شهر همدان زندگی می کنند که لازمه افزایش حریم شهری را بیش از گذشته مورد توجه قرار داده است.
دومین شهر گران ایران : رئیس شورای اسلامی شهر همدان افزود: طرح تبدیل همدان به کلان شهر کشور فضا برای برنامه ریزی بهتر را مهیا می سازد و می توان در راستای استانداردسازی مدیریت شهری و نیز فرهنگ شهرنشینی هدفگذاری بهتری داشت.
وی افزود: هم اکنون پنج روستای شورین، حسن آباد، علی آباد پشت شهر، حیدره و قاسم آباد به عنوان سکونتگاه های پرجمعیت و پرتراکم تبدیل شده اند و اگر از حالا مدیریت و برنامه ریزی لازم در این مناطق انجام نگیرد چه بسا در آینده ای نزدیک به لحاظ شهرسازی و فرهنگی دچار آسیب های جدی شویم.
وی بیان کرد: در حال حاضر باید با برنامه ریزی اصولی بتوان این تهدید را به فرصت تبدیل کرد و شهرک ها و روستاهای انتهای شهر همدان را در قالب طرح کلان شهر مورد مطالعه و استانداردسازی کنیم.
میرزایی خاطرنشان کرد: برای استانداردسازی این مناطق می توان امتیازهای تشویقی را در نظر گرفت تا به لحاظ شهرسازی بتوانیم ضمن ساخت و ساز اصولی و منطقی ، معماری شهری را در این منطقه ها به شکلی زیبا و مدنظر ایجاد کنیم.
همدان با ۵۵۰ هزار نفر هم اکنون در ردیف شهرهای بزرگ کشور محسوب می شود و برای تبدیل به کلانشهر نیاز به موافقت شورای عالی معماری و شهرسازی کشور دارد.

همدان دومین شهر گران ایران
منبع : آسیانیوز 

[maxbutton id="4"][maxbutton id="5"][maxbutton id="8"]

[useful_banner_manager banners=9 count=1]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *