ترفندهایی جالب اما عجیب برای غلبه بر بیخوابی شبانه

برخی پژوهش‌ها نشان داده‌اند افرادی که به عمد تلاش می‌کنند بیدار بمانند، نسبت به آنهایی که فعالانه تلاش می‌کنند تا بخوابند، سریع‌تر به خواب می‌روند.

ترفندهایی جالب اما عجیب برای غلبه بر بیخوابی شبانه

به گزارش ” آبرنگ ” و به نقل از عصر ایران، بیخوابی هر چند آزاردهنده است اما مشکلی شایع در سراسر جهان محسوب می‌شود. به گفته انجمن خواب آمریکا از هر سه بزرگسال یک نفر در برهه‌ای از زندگی خود با بی‌خوابی دست و پنجه نرم می‌کند.

«مدیکال دیلی» نوشت: اگر ترفند کلاسیک شمارش گوسفندان تاثیری در به خواب رفتن شما ندارد و تمایلی به استفاده از قرص‌های خواب نیز ندارید، در ادامه چند روش علمی که می‌توانند در به خواب رفتن راحت‌تر کمک حال شما باشند را ارائه می‌کنیم.

تلاش کنید بیدار بمانید!

در نگاه نخست این توصیه‌ای مخالف آن چیزی که باید انجام دهید، به نظر می‌رسد اما برخی پژوهش‌ها نشان داده‌اند افرادی که به عمد تلاش می‌کنند بیدار بمانند، نسبت به آنهایی که فعالانه تلاش می‌کنند تا بخوابند، سریع‌تر به خواب می‌روند.

به گفته جولی هرست، روان درمانگر، شما می‌توانید چشمان خود را باز نگه داشته و جمله «من نمی‌خوابم» را با خود تکرار کنید. مغز موارد منفی را خوب پردازش نمی‌کند و این شرایط را به عنوان دستورالعملی برای خواب ترجمه کرده و عضلات چشم به سرعت خسته می‌شوند و احساس خواب شما را فرامی‌گیرد.

جوراب به پا کنید

یک بار دیگر این مورد نیز در نگاه نخست عجیب به نظر می رسد؛ به ویژه این که پژوهش‌ها دماهای پایین و خنک را برای کمک در به خواب رفتن توصیه می‌کنند اما مطالعه‌ای که در سال ۱۹۹۹ توسط دانشمندان سوئیسی انجام شد، نشان داد که دست‌ها و پاهای گرم بهترین پیش‌بینی‌کننده برای این است که فرد با چه سرعتی به خواب می‌رود. این شرایط در نتیجه تغییر گردش خون از قسمت مرکزی بدن به سمت اندام‌های انتهایی و کاهش دمای بدن رخ می‌دهد که به مغز اعلام می‌کند در حالت خواب قرار بگیرد.

حباب بترکانید

حباب‌سازها تنها یک اسباب‌بازی برای سرگرمی کودکان نیستند بلکه حباب‌ها از یک ویژگی هیپنوتیزم‌کننده نیز سود می‌برند که می‌تواند در به خواب رفتن افراد کمک کند. به گفته دکتر راشل ماری سلز، استاد مغز و اعصاب در دانشگاه جان هاپکینز، حباب درست کردن هم تمرینی تنفسی است که به آرامش شما و کاهش ضربان قلب کمک می‌کند و هم ذهن را از افکاری که ممکن است شما را بیدار نگه دارند، دور می‌سازد.

انجام تمرین ۴-۷-۸

برای غلبه بر بیخوابی ، نوک زبان را در برابر برآمدگی بافت پشت دندان‌های بالایی خود قرار دهید و طی کل تمرین زبان خود را در همین قسمت نگه دارید. سپس آن چه در ادامه ذکر می شود را انجام دهید:

بازدم را به طور کامل از طریق دهان انجام دهید.

دهان خود را ببندید و به آرامی از طریق بینی عمل دم را انجام دهید و تا چهار بشمرید. در شرایطی که چهار شمارش انجام می‌دهید، نفس خود را به مدت هفت شمارش نگه دارید.

عمل بازدم را به طور کامل از طریق دهان انجام دهید و هشت شمارش انجام دهید.

بار دیگر عمل دم را انجام دهید و این چرخه را سه بار دیگر تکرار کنید.

شمع اسطوخودوس

شمع‌های اسطوخودوس نه تنها می‌توانند به زیبایی دکور خانه شما اضافه کنند بلکه پژوهش‌ها نشان داده‌اند که رایحه این گیاه بسیار آرامش‌بخش است و می‌تواند آن چه برای به خواب رفتن راحت نیاز دارید را در اختیار شما قرار دهد.

نتایج مطالعه‌ای در سال ۲۰۰۵ نشان داد که رایحه اسطوخودوس می‌تواند اثر ویژه‌ای بر کیفیت خواب افراد داشته باشد و همچنین به این نکته اشاره داشت افرادی که پیش از خواب رایحه این گیاه را استشمام کرده بودند، نه تنها تجربه خواب بهتر داشتند بلکه صبح روز بعد احساس انرژی بیشتری نسبت به آنهایی که این کار را انجام نداده بودند، گزارش کردند.

چرخش بالش

اگر هیچ راهکاری در به خواب رفتن شما موثر واقع نشد، ترفند ساده چرخاندن بالش را امتحان کنید. پوشش خنک و تازه سمت دیگر بالش در برخورد با صورت گرم می‌تواند اثر شگفت‌انگیزی داشته باشد..

.

.


[maxbutton id="3"] [maxbutton id="4"] [maxbutton id="5"]

[useful_banner_manager banners=9 count=1]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *