تونل های عجیب داعش در تلعفر

 به جرات می توان گفت که بعد از موش های صحرایی، بیشترین کانال های زیر زمینی را در اراضی وسیع جنوب تلعفر در 50 کیلومتری غرب موصل مرکز استان نینوای عراق، گروه تروریستی تکفیری داعش حفر کرده است.
 

این هفته، سرکی به تونل های داعش، در فاصله اندکی از جنوب فرودگاه نظامی تلعفر کشیدیم که زیر یک تپه راهبردی منطقه ایجاد شده است؛ تو در تو و با امکانات عجیبی مانند برق و اتاق های استراحت و کولرهای گازی اسپیلت!

.
به گزارش ” آبرنگ ” و به نقل از ایرنا ، هنوز خیلی ها در عراق دنبال راز و رمز سرعت عمل داعش در حفر این تونل ها هستند که نیروهای الحشدالشعبی آن را به طنز، با موش های صحرایی منطقه از نظر وسعت و تعداد قابل رقابت می دانند.

.
حفر این تونل ها با بیل و کلنگ در مدت زمانی که داعش این تونل ها را در بخش وسیعی از شمال و غرب عراق یعنی استان های نینوا، الانبار، صلاح الدین و دیاله ایجاد کرده، قابل هضم نیست، چرا که به اعتقاد کارشناسان، حفر این سطح از تونل در این بازه زمانی نیازمند نیروهای مختصص و دستگاه های پیشرفته است.

.
تونل های جنوب فرودگاه نظامی تلعفر به گفته نیروهای مهندسی که کار پاکسازی آن را انجام داده اند، بسیار حرفه ای است و با دستگاه های عادی در این سطح ، امکان پذیر نیست.

.
پیش از این نیز نیروهای عراقی در حین نفوذ به بخش هایی از شهر موصل از کشف یک دستگاه حفاری ‘بی بی ام ‘خبر داده بودند که همان موقع بحث آن و این سئوال که داعش این دستگاه ها را از کجا تهیه کرده است، مطرح شد.

.
گفته می شود، داعش برای در امان ماندن از حملات هوایی خود هزاران نمونه از این تونل ها را در ابعاد مختلف و در سطح وسیعی حفر کرده است که نیروهای الحشدالشعبی و ارتش عراق در کشف و پاکسازی این تونل ها، تجربه خوبی طی دو سال ونیم گذشته کسب کرده اند.

.
نمونه این تونل ها را نیروهای پیشمرگه اخیرا در شهر بعشیقه در شمال موصل کشف کردند که بسیاری از فرماندهان و کارشناسان امنیتی اعتقاد دارند این ابزار دفاعی نیز از سوی حامیان داعش در اختیار این گروه قرار گرفته است، درست همانند تسلیحات اهدایی و تویوتاهایی که حامیان عرب داعش سفارش ساخت و خرید آن را داده بودند و حدود یک سال پیش ژاپنی ها آن را فاش ساختند.

.
در داخل تونل های حفر شده در تپه راهبردی جنوب فروگاه تلعفر ، کولرهای گازی اسپیلت در اتاق ها نصب شده بود و روز یکشنبه این هفته در داخل تونل ها به غیر از تکه های دست و پا و یک سر قطع شده در اثر انفجار که مربوط به عامل انتحاری داعش بود، پتو و لباس و برخی تجهیزات الکترونیکی نیز دیده می شد.

.
برخی تجهیزات الکترونیکی و ابزار و سلاح نیز در این تونل ها انبار شده بود که حین پاکسازی از بین رفته و بصورت زباله در کف تونل دیده می شد.
تاکنون هزاران تونل در استان های الانبار به ویژه در شهرهای فلوجه، الرمادی و هیت و الرطبه و نیز صلاح الدین و دیاله کشف شده است که در آن برخی تجهیزات و وسایل ساخت کشور عربستان سعودی و نیز تسلیحات و تجهیزات و داروهای آمریکایی یافت شد.
 

 
 
 
 
.
.

[maxbutton id="3"][maxbutton id="4"][maxbutton id="5"]

[useful_banner_manager banners=9 count=1]

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *