ساخت یک کامپیوتر مقاوم برای ارسال به سیاره ونوس!

ونوس شبیه‌ترین سیاره به کره زمین است و چند سالی است که کاوشگران به دنبال ارسال جستجوگرها به سطح این سیاره هستند اما دمای بالا( ۴۸۲ درجه سانتیگراد)، فشار جوی ۹۰ برابر نسبت به زمین و جو غلیظ و سمی چالش‌هایی است که پیش روی کاوشگرها قرار داد.

وب سایت شبکه : ونوس شبیه‌ترین سیاره به کره زمین است و چند سالی است که کاوشگران به دنبال ارسال جستجوگرها به سطح این سیاره هستند. دمای بالا( ۴۸۲ درجه سانتیگراد)، فشار جوی ۹۰ برابر نسبت به زمین و جو غلیظ و سمی چالش‌هایی است که پیش روی کاوشگرها قرار داد. اما ناسا به تازگی فناوری را ابداع کرده که استفاده از آن می تواند مقاومت کامپیوتر کاوشگرها را به شدت افزایش دهد.

انسان قبل از این توانسته به مشابه‌ترین سیاره به زمین سفر کند اما این سفر بدون مشکلات نبوده است. جو نامساعد این سیاره هرگونه فناوری کنونی را ویران می‌کند. اکنون ناسا توانسته در ساخت کامپیوتر سیلیکون کاربید، فناوری نوینی به‌کار گیرد که تحت شرایط جوی مشابه ونوس حدود ۵۲۱ ساعت کار کند.

 

این درحالی است که در همین اواخر گروهی از فضانوردان آمریکایی- روسی تصمیم خود برای سفر به ونوس تا ۲۰۲۵ میلادی اعلام کرده‌اند. نیمه‌رسانای سیلیکون کاربید به دلیل قابلیت عملکرد در ولتاژ و دمای بالا، در سال‌های اخیر به‌عنوان راه‌حلی برای پرداختن به این مشکل ارائه شده است.

یکی دیگر از مشکلات ترکیب کردن بخش‌های کامپیوتر در فضا است. اکنون ناسا امیدوار است بتواند در حوزه متصل‌کردن سیستم‌های آن‌برد نیز مشکلات موجود را حل کند. در سیستم‌های سیلیکون کاربید متصل شونده از مهر و موم مبتنی بر شیشه، آلیاژ نیکل، فایبرگلس و سرامیک برای محافظت از تراشه‌های سیلیکون کاربیدی استفاده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *