عرضه شیشه جدید Gorilla Glass برای ضد خش تر شدن ساعتهای هوشمند

شرکت کورنینگ (Corning)  که شیشه‌های Gorilla Glass  را تولید می‌کند نوع جدیدی از این شیشه‌ها را معرفی کرده که به‌طور مشخص برای ساعت‌‌های هوشمند، ردیاب‌های فیتنس و سایر گجت‌های پوشیدنی‌ طراحی شده است. نام این شیشه +Gorilla Glass SR است و با تمرکز بر ضد خش بودن طراحی شده، چون بی‌شک روی چیزی که تمام روز روی مچ دستتان است به راحتی خراش می‌افتد.

هدف این است که Gorilla Glass همانطور که برای گوشی‌‌های هوشمند و تبلت‌‌ها همیشه موجود است به عنوان یک محافظ برای گجت‌های پوشیدنی‌ نیز موجود باشد. برای رسیدن به این هدف شرکت کورنینگ باید رقیب مستقیمش یعنی کریستال سافایر یا یاقوت کبود مصنوعی (sapphire crystal) را پشت سر بگذارد و بنابراین باید ثابت کند که گزینه‌ی بهتری را ارایه می‌دهد.

شرکت اپل از کریستال یاقوت کبود  برای مدل های رده بالای ساعت‌‌های هوشمندش (iWatch)  استفاده می‌کند، به این‌ دلیل‌که در مقابل خراش از شیشه‌ی معمولی مقاوم‌تر است. شرکت کورنینگ با این ریسک مواجه است که استفاده از این شیشه ممکن است به دستگاه‌های دیگر هم سرایت کند، یعنی سایر شرکت‌ها نیز شروع به استفاده از آن کنند. اما از طرفی ساخت کریستال یاقوت کبود سخت است، و همین دلیل خوبی برای این است شرکت‌هاست که دنبال جایگزین باشند.

کورنینگ در تلاش است تا کیفیت‌های برتر یاقوت کبود را شبیه سازی کند و از ویژگی‌های منفی‌اش دوری کند و بدون اینکه نامی ببرد می‌گوید که: “ضد خش بودن  +SR در حال جایگزینی مدل‌هایی‌ست که از مواد اولیه لوکس تهیه می‌شوند”.  +SR از یک پروژه‌ی تحقیقی به نام “Project Phire” (هم آوا با سافایر) به‌وجود آمد، بنابراین می‌توانید حدس بزنید که چه مسیری را قرار است طی کند.

هم‌چنین کورنینگ می‌گوید که شیشه‌ی +SR در مقایسه با “مدل‌‌های با مواد لوکس” ۷۰ درصد خاصیت ضد ضربه‌ی بیشتر و ۲۵ درصد انعکاس صفحه‌ی بهتری دارد. این نکته اهمیت زیادی دارد چون یاقوت کبود به‌خاطر ضد خش بودنش معروف است اما در صورت سقوط مستعد ترک خوردن و شکستن است.

اگر ادعای کورنینگ درست باشد در این صورت به نظر می‌رسد که +SR  رکورد دار باشد، چون هم  قابلیت ضدخش بودن بهتری را به نسبت شیشه‌های معمولی دارد و هم در مقایسه با کریستال یاقوت کبود قابلیت ضدترک بودن بهتری دارد.

به احتمال زیاد تست این شیشه را به زودی می‌بینیم. نمایشگاه  IFA این هفته شروع می‌شود، منتظر باشید که بعضی از گجت های پوشیدنی را با کاور +SR در آن مشاهده کنید

اخبار تکنولوژی – دیجی کالا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *