هدیه رنو به رانندگان زن در عربستان

شرکت رنوی فرانسه اعلام کرد به 7 زن نخستی که در عربستان گواهینامه رانندگی خود را به نمایندگی شرکت رنو در این کشور ارائه کنند، خودروی جدید هدیه می دهد.

شرکت های خودروسازی موجی از انواع تبلیغات را برای جذب مشتریان زن سعودی که به تازگی مجوز رانندگی در این کشور دریافت کرده اند، به راه انداخته اند. در این میان شرکت رنوی فرانسه پا را فراتر گذاشته و اعلام کرده به 7 زن نخستی که در عربستان گواهینامه رانندگی خود را به نمایندگی شرکت رنو در این کشور ارائه کنند، 7 خودروی جدید هدیه می دهد. 

این 7 راننده خوش شانس، خودروی مدل کپچر شرکت رنو را جایزه خواهند گرفت.

هدیه رنو به رانندگان زن در عربستان -2

مروان هایداموس، مدیرعامل بخش خاورمیانه شرکت رنو در این باره گفت: «رنو کپچر اولین مدل تولید شده توسط رنو است که نیمی از تیم طراحی آن را متخصصان زن تشکیل می دهند. در واقع کل خط تولید ما به خوبی برای استفاده کنندگان زن مناسب است و مشتریان جدید سعودی را که به تازگی اجازه رانندگی پیدا کرده اند جذب خواهد کرد.» 

روز 26 سپتامبر پادشاه عربستان در حکمی به زنان اجازه رانندگی اعطا کرد. این حکم از 24 ژوئن سال اینده اجرا خواهد شد. وزارتخانه ها و ادارات دولتی عربستان 30 روز فرصت یافته اند تا سیاست ها و فرآیندهای خود را برای اجرای این حکم هماهنگ کنند. 

این تصمیم با استقبال زنان سعودی مواجه شده و آموزشگاه های رانندگی زنان به سرعت در سراسر عربستان در حال گسترش هستند.

هدیه رنو به رانندگان زن در عربستان -3

“به پشت فرمان خوش آمدید”

خبر اجازه رانندگی به زنان در عربستان سعودی هفته گذشته خبر اول جهانی شد و به بحث‌های زیادی درباره آزادی زنان در عربستان و خاورمیانه دامن زد. خودروسازان هم وقت را تلف نکردند و به سرعت دست به کار شدند تا نظر ۹ میلیون خریدار تازه در شبه جزیره عربستان را جلب کنند. 

از جمله فورد با انتشار عکسی از راننده با حجاب زن که به آینه ماشین نگاه می‌کند خطاب به زنان عربستان نوشت “به پشت فرمان خوش آمدید”. جگوار و لندروور عکسی از یک کیف زنانه که یک سوییچ ماشین، ماتیک و عطر زنانه از آن بیرون افتاده بود نوشت “جاده مال شما است”. 

بیش از هفتاد درصد بازار خودروی عربستان در اختیار تویوتا، هیوندای-کیا و نیسان است و خریداران بیشتر به ماشین‌های شاسی بلند علاقه دارند. اما تحلیلگران می‌گویند با آمدن زنان به بازار خودرو، خودروسازان ممکن است ماشین‌های کوچک‌تر بیشتری را در این بازار عرضه کنند. 

آزادی رانندگی زنان روی دیگری هم داشت و آن احتمال بیکاری رانندگان تاکسی است. تخمین زده می‌شود یک میلیون و ۴۰۰ هزار راننده تاکسی در عربستان کار می‌کنند که اکثرشان از جنوب آسیا به شبه جزیره مهاجرت کرده‌اند. از سوی دیگر چند شرکت تاکسی‌رانی برای استخدام رانندگان زن ابراز علاقه کرده‌اند.

car

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *