چرا موی انسان پس از کشیده شدن پاره نمی شود ؟!

زمانی که یک شاخه موی انسان کشیده می‌شود، زنجیره مارپیچی آلفایی که در آن شکلی شبیه فنر دارد باز می‌شود و این اتفاق باعث می‌شود موی انسان پاره نشود.

به گزارش ” آبرنگ ” به نقل از آسیا، محققانی که در علوم مواد فعالیت می‌کنند از هرآنچه در اطراف ما وجود دارد الهام می‌گیرند و در آخرین بررسی‌های خود به این نتیجه رسیده‌اند که موی انسان یکی از مقاوم‌ترین و سخت‌ترین موادی است که در طبیعت یافت می‌شود.

مقاومت موی انسان نسبت به وزنی که تحمل می‌کند را با مقاومت فولاد مقایسه می‌کنند و بررسی‌های علمی نشان داده است که یک شاخه موی انسان می‌تواند یک‌ونیم برابر طول اصلی خود را تحمل کند. همین مسئله باعث شده است دانشمندان به این فکر بیفتند که از مو لباس‌های زرهی و مقاوم بسازند.

پروفسور «مارک مِیِرز» از دانشگاه سانتیاگو که مدیریت بررسی‌ها را برعهده داشت در این خصوص گفت: «طبیعت مواد بسیار عجب و متفاوتی را در اختیار ما گذاشته است که معماری با پیشرفت‌های علمی خود هنوز نمی‌تواند آنها را بسازد. ما علاقه زیادی داریم تا ارتباط میان ساختار و قابلیت‌های مواد بیولوژیکی را پیدا کنیم و از این طریق مواد جدید را به تولید برسانیم».

با این توضیحات پروفسور مِیِرز و گروهش مطالعات گسترده‌ای را در اندازه نانو روی موهای انسان انجام دادند تا ساختار آن را بفهمند. در پایان مشخص شد زمانی که یک شاخه موی انسان کشیده می‌شود، زنجیره مارپیچی آلفا در آن که شکلی شبیه فنر دارد باز می‌شود و این اتفاق باعث می‌شود موها  پاره نشود.

البته دانشمندان دریافتند اگر مو کشیده شود، این حالت فنری نمی‌تواند به شکل اولیه باز گردد و ممکن است مو شکل قبلی خود را از دست بدهد. همچنین مشخص شد سرعت کشیدن موها می‌تواند در این زمینه تاثیرگذار باشد و هرچه این اتفاق سریع‌تر صورت گیرد، مقاومت موها هم افزایش میابد.

در مجموع می‌توان گفت اگر تارهای موی انسان سریع کشیده شود مقاومت آن افزایش میابد و در مقابل اگر به آهستگی شاخه‌های موی انسان کشید شود، می‌تواند مقاومت کمتری داشته باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *