تامین انرژی 300 روز کاستاریکا توسط انرژی تجدیدپذیر

کاستاریکا را می‌توان از معدود کشورهایی دانست که در طی سال‌های اخیر پیشرفت‌های قابل‌توجهی را در زمینه استفاده از انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر تجربه کرده و توانسته خود را به‌عنوان یکی از پیشگامان این عرصه معرفی کند. این کشور به‌تازگی اعلام کرده که توانسته تاکنون به‌مدت 300 روز در سال جاری میلادی، 100 درصد انررژی موردنیاز خود را از منابع تجدیدپذیر تامین کند.

این اطلاعات به‌واسطه موسسه «الکتریسیته» کاستاریکا ارائه شده که آمار و ارقام خود را از مرکز ملی Energy Control دریافت کرده است. البته این برای اولین‌بار نیست که کاستاریکا موفق به ثبت چنین رکوردی می‌شود چراکه در سال 2015، تمامی‌ انرژی موردنیاز این کشور برای مدت زمان 299 روز از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر تامین شد. در سال 2016 نیز، این رکورد برابر با 271 روز عنوان شده است.

اکنون در سال 2017، مدت زمان استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر به 300 روز رسیده و به‌نظر می‌رسد که در طی روزهای آتی این رقم افزایش خواهد یافت. حدود شش هفته به پایان سال جاری میلادی باقی مانده و از این‌رو، کاستاریکا به‌راحتی می‌تواند رکورد خود را از مرز 300 روز نیز عبور دهد. در صورت تحقق این امر، کاستاریکا به کشوری تبدیل خواهد شد که توانسته انرژی موردنیاز خود در طول یک سال را از طریق منابع انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر تامین کند.

این کشور انرژی خود را از پنج منبع انرژی تجدیدپذیر تامین می‌کند که در این میان، نیروگاه‌های برق‌آبی، 78 درصد از مجموع انرژی موردنیاز را تولید می‌کنند و سهم انرژی حاصل از باد و زمین‌گرمایی نیز به ترتیب برابر با 10.29 و 10.23 درصد عنوان شده است. گفتنی است انرژی خورشیدی و زیست‌توده با 0.84 درصد، کمترین نقش را در تامین انرژی این کشور ایفا می‌کند.

تامین انرژی 300 روز کاستاریکا توسط انرژی تجدیدپذیر

کاستاریکا در نظر دارد تا در سال 2021، تولید گاز کربن را به صفر برساند و این دستاورد بزرگ در سال 2017 نشان‌دهنده عزم جدی این کشور برای تحقق این خواسته است. این کشور همچنین در اوایل امسال از طرح بلندپروازانه جدیدی خبر داد و اعلام کرد که قصد دارد تا سال 2021، به‌ اولین کشوری در جهان تبدیل شود که مصرف پلاستیک‌های یک‌بار مصرف را حذف کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *